top of page
Nasze projekty

# Analiza systemu roweru miejskiego

San Francisco, USA

grupa_1

# Nasz zespół

154-1546024_ehr-my-team-team-png-icon-tr

Jesteśmy studentami i studentkami Gospodarki Przestrzennej na Politechnice Gdańskiej.
W skład naszego zespołu wchodzą:
Martyna Kamińska, Marta Piackus, Adrianna Jachimczyk, Konrad Korzistka.

Nasz zespół

# O projekcie

175-1750503_messenger-bike-icon-clipart-

Opracowywana przez nas analiza ma na celu pokazanie przydatności systemu roweru miejskiego w San Francisco. Ponadto chcemy pokazać w jaki sposób ulepszać systemy rowerów miejskich, aby zachęcić do korzystania z nich nowych użytkowników.

O projekcie
5d91928dffcbfa7e02f98f18bc4f914b.jpg
cd54b3ba87aadb96e13d4223a72bbdbb.jpg

# Podstawowe informacje

1024px-Seal_of_San_Francisco.svg.png

SAN FRANCISCO

Miasto i jednocześnie hrabstwo w stanie Kalifornia w Stanach Zjednoczonych Ameryki położone na zachodnim wybrzeżu kraju. Jedno z najważniejszych miast wchodzących w skład obszaru metropolitalnego San Franciso Bay Area liczącego ponad 7 milionów mieszkańców (z czego około 800 tysięcy w samym mieście San Francisco). 

Miasto przyciąga wielu turystów z całego świata. Znane jest przede wszystkim z mostu Golden Gate, byłego więzienia Alcatraz, ładnej pogody, zróżnicowanego terenu z wieloma wzgórzami, urozmaiconej architektury, bliskości Doliny Krzemowej, zróżnicowania etnicznego oraz propagowania tolerancji dla społeczności LGBT.

System roweru miejskiego, który poddaliśmy analizie został utworzony w 2013 roku.

SF Bay Area.png
2186-medium.jpg
312b0a1e9f5589a1f8abcca9246a201f.jpg

Obszar metropolitalny San Francisco Bay Area

Podstawowe informacje

# Dane

wykresy.png

Podstawowe dane, na których pracujemy pozyskaliśmy z serwisu kaggle.com. Znaleźliśmy tam dane dotyczące między innymi: popularnych tras, czy wielkości stacji, pochodzące z lat 2013-2015. Dane na temat istniejących ścieżek rowerowych uzyskaliśmy ze strony sfmta.com/bicycling-san-franisco. Dodatkowe dane zostały również zaczerpnięte ze strony datasf.org. Część potrzebnych danych, takich jak podkład mapowy oraz umiejscowienie ważniejszych obiektów usługowych (na przykład szkół czy przystanków) pozyskaliśmy z OpenStreetMap

wykres5.JPG
Kto korzysta z rowerów?
Z ilu rowerów?
wykres3.2.JPG
Dane zawierają łącznie ponad 812 000 przejazdów wykonanych w przeciągu 3 lat
Najpopularniejsze godziny przejazdów
wykres4.JPG
Najpopularniejsze stacje
wykres1.1.JPG
Dane
Nasza praca

1.  Analiza dostępności pieszej

dostęp pieszy.png

Zdecydowana większość stacji rowerowych zlokalizowana jest w ścisłym centrum San Francisco. Są one oddolne od siebie na tyle, by móc z każdego miejsca 'Downtown' dojść do nich pieszo. Swoim zasięgiem obejmują również dworzec kolejowy oraz znaczną część przystani. Jest to jednak niestety jedyna część miasta, w której zlokalizowane są stacje rowerowe - nigdzie indziej ich nie uświadczymy, co negatywnie wpływa na atrakcyjność tego sposobu poruszania się po mieście.

2.  Analiza wielkości stacji w zależności od ilości docków

stacje wielkość.png
ANALIZA DOCKÓW.jpeg

Wielkość stacji jest zależna od jej lokalizacji. Stacje większe, te o ilości miejsc od 21 do 27 znajduja się zwykle w pobliżu dworców lub innych ważnych węzłów komunikacyjnych i skupisk ludzkich. Mniejsze, pojedyncze stacje porozrzucane sa na obszarze analizy w miejscach przejazdów. Duża ilość większych stacji zlokalizowana jest wzdłuż arterii komunikacyjnej prowadzacej do portu morskiego. 

3.  Analiza połączeń między stacjami rowerowymi

1. zwiń okienko

informacyjne

wix.JPG

2. zwiń to okienko

Analiza przedstawia najpopularniejsze połączenia, z których korzystali użytkownicy roweru miejskiego w San Francisco. Analiza wykonana na podstawie 651 195 tras. 

Użytkownicy roweru miejskiego najchętniej przemieszczają się przy terenie nabrzeżnym oraz na Townsend Street.

4.  Analiza połączeń między stacjami rowerowymi w podziale na turystów i mieszkańców

Turyści

Mieszkańcy

turyści.png
mieszkańcy.png

Analizy przedstawiają najpopularniejsze połączenia w podziale na turystów i mieszkańców. Zauważalna jest duża dysproporcja między ilością wykonanych przejazdów. Turyści wybierali trasy głównie nadbrzeżne, natomiast mieszkańcy, którzy wykonali znacznie więcej przejazdów poruszali się na Townsend Street oraz między stacją San Francisco Caltrain, czyli dworcem kolejowym i  stacją metra a nabrzeżem.

5. Analiza natężenia ruchu w stosunku do popularnych tras

Z analizy wynika, że duża część popularnych tras rowerowych nie przebiega ulicami, gdzie natężenie ruchu samochodowego jest największe. Może to świadczyć o tym, iż większa część użytkowników korzysta z roweru miejskiego rekreacyjnie omijając przy tym najbardziej zatłoczone ulice w mieście.

6. Istniejące ścieżki rowerowe w stosunku do popularnych tras rowerowych 

Dzięki analizie można wywnioskować, że użytkownicy rowerów miejskich najchętniej poruszają się po wyznaczonych trasach rowerowych. Niestety, nie na każdym etapie popularnych tras, ścieżki są jasno odseparowane od ulicy. Jest to zagrożenie bezpieczeństwa i życia, gdy rowerzyści są zmuszeni do poruszania się na jednej jezdni razem z samochodami.

7. Analiza wpływu ważniejszych obiektów usługowych na przebieg popularnych tras

usługi poprawione.png

W Analizie uwzględnione zostały tylko najważniejsze obiekty, majace widoczny wpływ na przebieg tras rowerowych. Wyraźnie widać, że przebieg popularnych tras ma zwiazek z większym zagęszczeniem tego typu obiektów. 

8. Analiza zależności między ilością obiektów usługowych, a popularnymi trasami przejazdów rowerowych

analiza ilosci do tras.tif

W powyższej Analizie dotyczacej ilości obiektów usługowych widać zależność pomiędzy miejscami o dużym ich nagromadzeniu a przebiegiem popularnych tras. Duże ośrodki usługowe lub atrakcje turystyczne sa zwykle celem rowerowych podróży.

9. Analiza rozkładu przejazdów w godzinach porannych i popołudniowych

Przedstawiona analiza obrazuje w jaki sposób poruszają się użytkownicy systemu roweru miejskiego. W godzinach porannych  na pierwszy plan wybija się ruch na nabrzeżu. W zestawieniu z poprzednimi analizami oraz biorąc pod uwagę, że są to godziny pracy, można dojść do wniosku, że jest to ruch generowany przez turystów. Natomiast analiza połączeń popołudniowych wykazuje ogromne natężenie ruchu w kierunku dworca. Kierunek przejazdów oraz fakt, że jest to czas powrotu ludzi z pracy, nasuwa wniosek, że jest to ruch generowany przez mieszkańców.

Wnioski

Przydatność systemu roweru miejskiego

wykres jakość powietrza.png

System roweru miejskiego powstał w roku 2013. Jak widać na powyższym wykresie miało to wpływ na jakość powietrza, gdyż po roku 2013, rzeczywiście utrzymywała się na wysokim poziomie aż do roku 2017, kiedy to znacznie pogorszyła się na skutek pożarów. 

0.60 0.59 0.58 0.57 0.56 0.55 .054.jpg

Wprowadzenie tego systemu miało również wpływ na ilość aut w mieście. Co prawda ogólna ilość aut wzrosła, jednakże porównując to do wzrostu populacji, zauważamy, ze ilość aut w przeliczeniu na mieszkańca praktycznie stoi w miejscu, a w roku 2017 spada.

W jaki sposób ulepszyć system roweru miejskiego?

Powyższe porównanie doskonale ukazuje dysproporcje pomiędzy zagęszczeniem ścieżek rowerowych oraz stacji rowerowych w San Francisco. Rozbudowa systemu roweru miejskiego poprzez utworzenie nowych stacji rowerowych zdaje się być doskonałym rozwiązaniem polepszającym jakość usług oferowanych przez ten system oraz zachęcającym nowych użytkowników do korzystania z tego środka transportu. 

1. Nowe stacje rowerowe

Layout 11.jpg
okokok.png

System roweru miejskiego funkcjonuje aktualnie na stosunkowo małym obszarze.

Proponujemy stworzenie nowych stacji na obszarze zagęszczenia usług z dostępem do plaży i terenów rekreacyjnych na zachodnim wybrzeżu oraz powiększenie istniejącego obszaru funkcjonowania roweru miejskiego.

2. Rowery elektryczne

topografia-cutout.png

Z uwagi na liczne wzniesienia i różnice wysokości w San Francisco podróżowanie rowerem po mieście może być dla wielu osób wyzwaniem. Idealnym rozwiązaniem jest wprowadzenie rowerów w pełni elektrycznych lub rowerów wspomaganych napędem elektrycznym, dzięki którym wjazd na wzniesienie nie stanowi większego wyzwania.

electric bike-cutout.png

  MODEL  

GIS model.png
bottom of page