top of page
Nasze projekty

# Analiza systemu roweru miejskiego

San Francisco, USA

grupa_1

# Nasz zespóÅ‚

154-1546024_ehr-my-team-team-png-icon-tr

Jesteśmy studentami i studentkami Gospodarki Przestrzennej na Politechnice Gdańskiej.
W skład naszego zespołu wchodzą:
Martyna KamiÅ„ska, Marta Piackus, Adrianna Jachimczyk, Konrad Korzistka.

Nasz zespół

# O projekcie

175-1750503_messenger-bike-icon-clipart-

Opracowywana przez nas analiza ma na celu pokazanie przydatnoÅ›ci systemu roweru miejskiego w San Francisco. Ponadto chcemy pokazać w jaki sposób ulepszać systemy rowerów miejskich, aby zachÄ™cić do korzystania z nich nowych użytkowników.

O projekcie
5d91928dffcbfa7e02f98f18bc4f914b.jpg
cd54b3ba87aadb96e13d4223a72bbdbb.jpg

# Podstawowe informacje

1024px-Seal_of_San_Francisco.svg.png

SAN FRANCISCO

Miasto i jednoczeÅ›nie hrabstwo w stanie Kalifornia w Stanach Zjednoczonych Ameryki poÅ‚ożone na zachodnim wybrzeżu kraju. Jedno z najważniejszych miast wchodzÄ…cych w skÅ‚ad obszaru metropolitalnego San Franciso Bay Area liczÄ…cego ponad 7 milionów mieszkaÅ„ców (z czego okoÅ‚o 800 tysiÄ™cy w samym mieÅ›cie San Francisco). 

Miasto przyciÄ…ga wielu turystów z caÅ‚ego Å›wiata. Znane jest przede wszystkim z mostu Golden Gate, byÅ‚ego wiÄ™zienia Alcatraz, Å‚adnej pogody, zróżnicowanego terenu z wieloma wzgórzami, urozmaiconej architektury, bliskoÅ›ci Doliny Krzemowej, zróżnicowania etnicznego oraz propagowania tolerancji dla spoÅ‚ecznoÅ›ci LGBT.

System roweru miejskiego, który poddaliÅ›my analizie zostaÅ‚ utworzony w 2013 roku.

SF Bay Area.png
2186-medium.jpg
312b0a1e9f5589a1f8abcca9246a201f.jpg

Obszar metropolitalny San Francisco Bay Area

Podstawowe informacje

# Dane

wykresy.png

Podstawowe dane, na których pracujemy pozyskaliÅ›my z serwisu kaggle.com. ZnaleźliÅ›my tam dane dotyczÄ…ce miÄ™dzy innymi: popularnych tras, czy wielkoÅ›ci stacji, pochodzÄ…ce z lat 2013-2015. Dane na temat istniejÄ…cych Å›cieżek rowerowych uzyskaliÅ›my ze strony sfmta.com/bicycling-san-franisco. Dodatkowe dane zostaÅ‚y również zaczerpniÄ™te ze strony datasf.org. Część potrzebnych danych, takich jak podkÅ‚ad mapowy oraz umiejscowienie ważniejszych obiektów usÅ‚ugowych (na przykÅ‚ad szkóÅ‚ czy przystanków) pozyskaliÅ›my z OpenStreetMap

wykres5.JPG
Kto korzysta z rowerów?
Z ilu rowerów?
wykres3.2.JPG
Dane zawierajÄ… Å‚Ä…cznie ponad 812 000 przejazdów wykonanych w przeciÄ…gu 3 lat
Najpopularniejsze godziny przejazdów
wykres4.JPG
Najpopularniejsze stacje
wykres1.1.JPG
Dane
Nasza praca

1.  Analiza dostÄ™pnoÅ›ci pieszej

dostęp pieszy.png

Zdecydowana wiÄ™kszość stacji rowerowych zlokalizowana jest w Å›cisÅ‚ym centrum San Francisco. SÄ… one oddolne od siebie na tyle, by móc z każdego miejsca 'Downtown' dojść do nich pieszo. Swoim zasiÄ™giem obejmujÄ… również dworzec kolejowy oraz znacznÄ… część przystani. Jest to jednak niestety jedyna część miasta, w której zlokalizowane sÄ… stacje rowerowe - nigdzie indziej ich nie uÅ›wiadczymy, co negatywnie wpÅ‚ywa na atrakcyjność tego sposobu poruszania siÄ™ po mieÅ›cie.

2.  Analiza wielkoÅ›ci stacji w zależnoÅ›ci od iloÅ›ci docków

stacje wielkość.png
ANALIZA DOCKÓW.jpeg

Wielkość stacji jest zależna od jej lokalizacji. Stacje wiÄ™ksze, te o iloÅ›ci miejsc od 21 do 27 znajduja siÄ™ zwykle w pobliżu dworców lub innych ważnych wÄ™zÅ‚ów komunikacyjnych i skupisk ludzkich. Mniejsze, pojedyncze stacje porozrzucane sa na obszarze analizy w miejscach przejazdów. Duża ilość wiÄ™kszych stacji zlokalizowana jest wzdÅ‚uż arterii komunikacyjnej prowadzacej do portu morskiego. 

3.  Analiza poÅ‚Ä…czeÅ„ miÄ™dzy stacjami rowerowymi

1. zwiń okienko

informacyjne

wix.JPG

2. zwiÅ„ to okienko

Analiza przedstawia najpopularniejsze poÅ‚Ä…czenia, z których korzystali użytkownicy roweru miejskiego w San Francisco. Analiza wykonana na podstawie 651 195 tras. 

Użytkownicy roweru miejskiego najchętniej przemieszczają się przy terenie nabrzeżnym oraz na Townsend Street.

4.  Analiza poÅ‚Ä…czeÅ„ miÄ™dzy stacjami rowerowymi w podziale na turystów i mieszkaÅ„ców

Turyści

Mieszkańcy

turyści.png
mieszkańcy.png

Analizy przedstawiajÄ… najpopularniejsze poÅ‚Ä…czenia w podziale na turystów i mieszkaÅ„ców. Zauważalna jest duża dysproporcja miÄ™dzy iloÅ›ciÄ… wykonanych przejazdów. TuryÅ›ci wybierali trasy gÅ‚ównie nadbrzeżne, natomiast mieszkaÅ„cy, którzy wykonali znacznie wiÄ™cej przejazdów poruszali siÄ™ na Townsend Street oraz miÄ™dzy stacjÄ… San Francisco Caltrain, czyli dworcem kolejowym i  stacjÄ… metra a nabrzeżem.

5. Analiza natężenia ruchu w stosunku do popularnych tras

Z analizy wynika, że duża część popularnych tras rowerowych nie przebiega ulicami, gdzie natężenie ruchu samochodowego jest najwiÄ™ksze. Może to Å›wiadczyć o tym, iż wiÄ™ksza część użytkowników korzysta z roweru miejskiego rekreacyjnie omijajÄ…c przy tym najbardziej zatÅ‚oczone ulice w mieÅ›cie.

6. IstniejÄ…ce Å›cieżki rowerowe w stosunku do popularnych tras rowerowych 

DziÄ™ki analizie można wywnioskować, że użytkownicy rowerów miejskich najchÄ™tniej poruszajÄ… siÄ™ po wyznaczonych trasach rowerowych. Niestety, nie na każdym etapie popularnych tras, Å›cieżki sÄ… jasno odseparowane od ulicy. Jest to zagrożenie bezpieczeÅ„stwa i życia, gdy rowerzyÅ›ci sÄ… zmuszeni do poruszania siÄ™ na jednej jezdni razem z samochodami.

7. Analiza wpÅ‚ywu ważniejszych obiektów usÅ‚ugowych na przebieg popularnych tras

usługi poprawione.png

W Analizie uwzglÄ™dnione zostaÅ‚y tylko najważniejsze obiekty, majace widoczny wpÅ‚yw na przebieg tras rowerowych. Wyraźnie widać, że przebieg popularnych tras ma zwiazek z wiÄ™kszym zagÄ™szczeniem tego typu obiektów. 

8. Analiza zależnoÅ›ci miÄ™dzy iloÅ›ciÄ… obiektów usÅ‚ugowych, a popularnymi trasami przejazdów rowerowych

analiza ilosci do tras.tif

W powyższej Analizie dotyczacej iloÅ›ci obiektów usÅ‚ugowych widać zależność pomiÄ™dzy miejscami o dużym ich nagromadzeniu a przebiegiem popularnych tras. Duże oÅ›rodki usÅ‚ugowe lub atrakcje turystyczne sa zwykle celem rowerowych podróży.

9. Analiza rozkÅ‚adu przejazdów w godzinach porannych i popoÅ‚udniowych

Przedstawiona analiza obrazuje w jaki sposób poruszajÄ… siÄ™ użytkownicy systemu roweru miejskiego. W godzinach porannych  na pierwszy plan wybija siÄ™ ruch na nabrzeżu. W zestawieniu z poprzednimi analizami oraz biorÄ…c pod uwagÄ™, że sÄ… to godziny pracy, można dojść do wniosku, że jest to ruch generowany przez turystów. Natomiast analiza poÅ‚Ä…czeÅ„ popoÅ‚udniowych wykazuje ogromne natężenie ruchu w kierunku dworca. Kierunek przejazdów oraz fakt, że jest to czas powrotu ludzi z pracy, nasuwa wniosek, że jest to ruch generowany przez mieszkaÅ„ców.

Wnioski

Przydatność systemu roweru miejskiego

wykres jakość powietrza.png

System roweru miejskiego powstaÅ‚ w roku 2013. Jak widać na powyższym wykresie miaÅ‚o to wpÅ‚yw na jakość powietrza, gdyż po roku 2013, rzeczywiÅ›cie utrzymywaÅ‚a siÄ™ na wysokim poziomie aż do roku 2017, kiedy to znacznie pogorszyÅ‚a siÄ™ na skutek pożarów. 

0.60 0.59 0.58 0.57 0.56 0.55 .054.jpg

Wprowadzenie tego systemu miaÅ‚o również wpÅ‚yw na ilość aut w mieÅ›cie. Co prawda ogólna ilość aut wzrosÅ‚a, jednakże porównujÄ…c to do wzrostu populacji, zauważamy, ze ilość aut w przeliczeniu na mieszkaÅ„ca praktycznie stoi w miejscu, a w roku 2017 spada.

W jaki sposób ulepszyć system roweru miejskiego?

Powyższe porównanie doskonale ukazuje dysproporcje pomiÄ™dzy zagÄ™szczeniem Å›cieżek rowerowych oraz stacji rowerowych w San Francisco. Rozbudowa systemu roweru miejskiego poprzez utworzenie nowych stacji rowerowych zdaje siÄ™ być doskonaÅ‚ym rozwiÄ…zaniem polepszajÄ…cym jakość usÅ‚ug oferowanych przez ten system oraz zachÄ™cajÄ…cym nowych użytkowników do korzystania z tego Å›rodka transportu. 

1. Nowe stacje rowerowe

Layout 11.jpg
okokok.png

System roweru miejskiego funkcjonuje aktualnie na stosunkowo małym obszarze.

Proponujemy stworzenie nowych stacji na obszarze zagÄ™szczenia usÅ‚ug z dostÄ™pem do plaży i terenów rekreacyjnych na zachodnim wybrzeżu oraz powiÄ™kszenie istniejÄ…cego obszaru funkcjonowania roweru miejskiego.

2. Rowery elektryczne

topografia-cutout.png

Z uwagi na liczne wzniesienia i różnice wysokoÅ›ci w San Francisco podróżowanie rowerem po mieÅ›cie może być dla wielu osób wyzwaniem. Idealnym rozwiÄ…zaniem jest wprowadzenie rowerów w peÅ‚ni elektrycznych lub rowerów wspomaganych napÄ™dem elektrycznym, dziÄ™ki którym wjazd na wzniesienie nie stanowi wiÄ™kszego wyzwania.

electric bike-cutout.png

  MODEL  

GIS model.png
bottom of page