W Chicago liczba popełnianych rocznie przestępstw waha się od 100 tys. do 120 tys. przypadków. Jednakże liczba ta, uległa zmniejszeniu na przestrzeni analizowanych lat. W 2019 r. zanotowano o 11 269 mniej przestępstw niż w roku 2016.
Według przedstawionego kartogramu, który ukazuje ilość przestępstw według klasyfikacji policji w Chicago zauważamy, że najwięcej jest ich południowozachodniej oraz środkowej części miasta. Za bezpieczną może uchodzić północna część, gdyż właśnie tam liczba przestępstw jest najmniejsza.
Wskaźnik przestępczości przedstawia liczbę przestępstw z uwzględnieniem liczby ludności danego dystryktu. Ta analiza jest znacznie bardziej dokładna i pokazuje faktycznie części miasta, które można uznać za bardziej lub mniej bezpieczne. Wyraźnie widzimy zależność między wskaźnikiem przestępczości a lokalizacją. Na północy Chicago wskaźnik ten wynosi 3,9-5,9, zaś w centrum aż 21,2-25,9. Można zatem stwierdzić, że najbardziej niebezpieczne jest centrum Chicago.
W Chicago najwięcej przestępstw z kategorii brutalne w latach 2016 – 2019 zanotowano rozbojów, następnie pobić oraz napadów z bronią w ręku. W analizowanych latach zauważono tendencje malejącą morderstw, a także rozbojów.
W analizowanych latach 2016 – 2019 w kategorii przestępstwa na własności zanotowano najwięcej kradzieży z ogólną tendencją wzrostową. Tendencja malejąca dotyczy włamań, kradzieży pojazdów silnikowych, a także podpaleń.
Analizując rodzaje popełnianych przestępstw w Chicago, największą liczbą wyróżnia się siedem przestępstw o różnym charakterze. Jednak zdecydowanie na tle wszystkich przestępstw najczęściej występuje kradzież oraz pobicie. Ta analiza pozwoliła określić, które dzielnice cechuje występowanie niektórych przestępstw, np. możemy wskazać dystrykty, gdzie popełnianych jest dużo przestępstw narkotykowych i są to zachodnie dystrykty. Zauważamy, że kradzieże i wyłudzenia występują w większej liczbie w centrum miasta, gdzie znajduje się także centrum biznesowe.
Mapa natężenia ruchu kołowego wyraźnie pokazuje główną oś komunikacyjną Chicago, ta zaś przebiega przez dzielnice o najwyższym wskaźniku przestępstw w mieście. Intensywne użytkowanie sieci drogowej świadczy o dużej ilości uczestników ruchu, co sprzyja popełnianiu przestępstw. Możemy zatem wysnuć wniosek, że im większe natężenie ruchu danych ulic Chicago, więcej samochodów, rowerzystów i pieszych, tym więcej przestępstw jest popełnianych.
Mapa intensywności przestępstw w Chicago pokazuje skupiska największej intensywności przestępstw popełnionych w 2016 roku. Możemy dostrzec, że największa kumulacja przestępstw występuje w ścisłym centrum miasta. To świadczy o tym, że w najwięcej przestępstw popełnianych jest w dużym skupisku miejsc pracy, kultury oraz miejscu, gdzie codziennie przebywa najwięcej osób.
Zestawienie map pokazujących intensywność przestępstw w czterech przedziałach czasowych: rano, w ciągu dnia, wieczorem i w nocy. Zauważamy bardzo podobny rozkład przestępstw w godzinach od 00:00 do 18:00, zaś późny wieczór cechuje się większą intensywnością w większej ilości miejsc w Chicago. To dość naturalne zjawisko, że w godzinach 18:00 - 00:00 popełnianych jest najwięcej przestępstw.
Analizując ilość przestępstw w Chicago w poszczególnych dniach tygodnia widzimy, że ich rozkład jest raczej równomierny. W niektórych dzielnicach jeden dzień tygodnia faktycznie cechuje się większą ilością przestępstw od pozostałych, lecz raczej jest to przypadek niż faktyczna zależność. Na przykład w dzielnicach centralnych najwięcej przestępstw popełnianych jest w czwartek i piątek, zaś w dzielnicach południowych będzie to niedziela.
Najwięcej strzelanin notuje się w weekend – piątek, sobota, niedziela.
Mama obrazuje jak występowanie takich elementów jak szkoły, kluby nocne czy banki wpływa na ilość popełnianych przestępstw. Zauważamy proporcjonalną zależność między występowaniem takich miejsc, a przestępstwami. W miejscach o dużym skupisku pubów i klubów nocnych, a także szkół i banków możemy dostrzec większą intensywność przestępstw w porównaniu z fragmentami miasta, gdzie tych elementów jest mało lub wcale.
Zestawiając gęstość zaludnienia oraz przestępstwa w Chicago dostrzegamy po raz kolejny zależność między tymi wartościami. W tych częściach miasta, gdzie mamy dużą gęstość zaludnienia mamy również dużą ilość przestępstw. Tak jest w centralnej części miasta. W południowej i północno-zachodniej, gdzie nie mieszka tak dużo osób, mamy także niewielką ilość przestępstw.
Zestawienie dochodów na 1 mieszkańca z przestępstwami także pokazuje ciekawą zależność. Możemy dostrzec, że w dzielnicach najbogatszych, czyli ścisłym centrum, gdzie dochody przekraczają 50 000$ mamy bardzo dużą ilość przestępstw. Podobnie jest w dzielnicach najbiedniejszych. Tam dochody stanowią zaledwie 20% dochodów w dzielnicach najbogatszych, zaś ilość przestępstw jest niewiele mniejsza. W dzielnicach o średnich dochodach zauważamy najmniejszą ilość przestępstw. Wniosek z tego, że największa ilość przestępstw będzie w dzielnicach biednych, gdzie często ubóstwo jest powodem kradzieży, napaści i przestępstw narkotykowych, oraz w dzielnicach bogatych, gdzie dochodzi do licznych kradzieży oraz wyłudzeń.
Siatka wizualizująca ilość aresztowań w zestawieniu z miejscami posterunków policji w Chicago pozwala dostrzec pewną relację. W miejscach, gdzie aresztowań jest dużo znajdują się także posterunki policji. W miejscach, gdzie posterunków brakuje także ilość aresztowań jest mniejsza. Niewielka odległość posterunku policji pozwala na szybkie dotarcie w miejsce zdarzenia i szybkie uchwycenie przestępcy. Większa odległość daje więcej czasu przestępcom na ucieczkę, a ich schwytanie staje się trudniejsze.
Powyższy schemat przedstawia ilość aresztowań na tle intensywności popełnianych przestępstw w 2016 roku. I tutaj w miejscach, gdzie tych przestępstw popełnianych było najwięcej, czyli głównie w centralnych dzielnicach Chicago, liczba aresztowań również była największa.
Liczba aresztowań w mieście Chicago w latach 2016 – 2019 wahała się od 83 tysięcy do 91 tysięcy. Od 2017 zanotowano tendencję wzrostową liczby aresztowań w analizowanym mieście, co jest zjawiskiem pozytywnym w korelacji do malejącej liczby przestępczości.
Najczęściej aresztuje się osoby w wieku 22 – 30 lat, co pokrywa się z wiekiem osób dokonujących przestępstwa.
W 2016 roku w Chicago 83% osób aresztowanych stanowili mężczyźni.
Najwięcej aresztowań odbywa się w stosunku do osób dokonujących przestępstw związanych z własnością, a także w wyniku nakazu.
Profil aresztowanego:
-
22 – 30 lat
-
mężczyzna
-
przestępstwo związane z nieruchomością lub wcześniejszy nakaz aresztowania
Analizując korelację między przestępstwami seksualnymi, przede wszystkim gwałtami, a terenami zieleni w Chicago, zauważamy, że więcej takich przestępstw jest popełnianych bezpośrednio na terenach parków miejskich i skwerów oraz w niewielkiej odległości od tych miejsc. To pozwala wysnuć wniosek, że przestępcy czują się bardziej bezkarni w miejscach przykrytych zielenią, traktują je jak swego rodzaju kryjówkę. Ta analiza pokazuje, że pod względem gwałtów, obszary zieleni w mieście są bardziej niebezpieczne.
Mapy przedstawiają zasięgi dostępności dla pieszych w optymalnej odległości 500m, co daje możliwość swobodnego przejścia pieszo w czasie około 15 minut. Miejsca takie jak posterunki policji i przestrzeń w promieniu 500m będzie dawała poczucie bezpieczeństwa, zaś miejsca takie jak puby czy kluby nocne oraz przestrzeń w promieniu 500m będzie stwarzać więcej niebezpiecznych sytuacji.